Kongres doktora medicine RSStručni skupovi

4. Kongres doktora medicine Republike Srpske sa međunarodnim učešćem

U Zdravstveno turističkom centru Banja Vrućica u periodu od 12. do 15. novembra 2015. godine održan je sada već tradicionalni 4. Kongres doktora medicine Republike Srpske sa međunarodnim učešćem.

Ceremoniji otvaranja Kongresa su prisustvovali mnogi uvaženi gosti: predsjednik Srpske akademije nauka i umjetnosti akademik Vladimir Kostić, predsjednica Lekarske komore Srbije prof. dr Vesna Jovanović, generalni sekretar Lekarske komore Srbije, predsjednik Komore doktora medicine Republike Srpske prof. dr Nebojša Jovanić, predstavnik Narodne skupštine Republike Srpske Mile Dmičić, predsjednici specijalističkih udruženja, direktori kliničkih centara i zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj, kao i mnogi drugi.

Uručene su zahvalnice – akademiku Vladimiru Kostiću za izuzetan doprinos razvoju i radu Društva doktora medicine RS, prof. dr Radoslavu Gajaninu i mr. sci. med. Drašku Kuprešaku za nesebičnu pomoć u organizaciji 4. Kongresa doktora medicine RS sa međunarodim učešćem i Zavodu za fizikalnu i medicinsku rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ iz Banja Luke, iz kojeg je 29 predavača prijavilo i prezentovalo 40 radova na Kongresu.

Kongres je svečano otvorio ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dr Dragan Bogdanić.

Teme 4. Kongresa su bile:

1. Prevencija masovnih nezaraznih bolesti;
  2. Dijagnostika i tretman akutnih stanja;
  3. Nove dijagnostičke i terapijske procedure;
  4. Reproduktivno zdravlje
  5. Slobodne teme.

Po prvi put radovi u cjelini su bili recenzirani i kategorizovani u neku od grupa: naučni rad, stručni rad, revijalni prikaz slučaja… i uvažavaće se za napredovanje na medicinskim fakultetima u Republici Srpskoj.

Prijavljeno je 186 radova od čega je prihvaćeno 180 radova za prezentaciju na Kongresu – 95 usmenih prezentacija i 85 postera.

Program se odvijao kroz sesije:

• SESIJA PREVENTIVNE I PORODIČNE MEDICINE
  • SESIJA GINEKOLOGIJA I AKUŠERSTVO
  • SESIJA NEFROLOGIJA I UROLOGIJA
  • SESIJA HIRURGIJA 1
  • SESIJA HIRURGIJA 2
  • SESIJA PEDIJATRIJA
  • SESIJA KARDIOLOGIJA
  • SESIJA NEUROLOGIJA
  • SESIJA ENDOKRINOLOGIJA I NUKLEARNA MEDICINA
  • PLENARNA PREDAVANjA
  • SESIJA PULMOLOGIJA I TORAKALNA HIRURGIJA
  • SESIJA ENDOKRINOLOGIJA
  • SESIJA ORTOPEDIJA I FIZIKALNA MEDICINA
  • POSTER SESIJA 1
  • POSTER SESIJA 2

Kongresu je prisustvovalo preko 350 učesnika.

Ni 4. Kongres nije bio izuzetak – vodeći stručnjaci iz zemlje i inostranstva su kroz plenarna predavanja i simpozijume obogatili naučni program.

Plenarna predavanja su održali:

1. Akademik Vladimir Kostić, neurolog, predsjednik Srpske akademije nauka i umjetnosti;
  2. Prof. dr Andreas Zuckermann, kardiohirurg, lider za transplantaciju srca, direktor AKH klinike u Beču;
  3. Prof. dr Milena Papić-Obradović, ginekolog, stručnjak za nanotehnologiju, načelnik Odjeljenja za naučno – istraživački rad  Ginekološko akušerske klinike Narodni front u Beogradu;
  4. Prof. dr Dragoslav Sokić, neurolog i načelnik Odeljenja za epilepsiju u Klinici za neurologiju KCS u Beogradu;
  5. Prof. dr Branislav Milovanović, kardiolog, Osnivač i šef Neurokardiološke laboratorije u KBC Bežanijska kosa;
  6. Prof. dr Duško Vulić, kardiolog, Centar za medicinska istraživanja u Banjoj Luci.

Kongresu su prisustvovali i uvaženi gosti iz inostranstva – dr Andrey Kehayov iz  Bugarske, predsjednik Foruma ljekarskih asocijacija Jugoistočne Evrope i predsjednik Bugarskog društva ljekara i dr Ilija Nenadić, potpredsjednik Društva srpskih ljekara i stomatologa u Njemačkoj.